Bir Duyguyu Öldürmek

elicia

Bu sefer, bana ait olmayan bir yazıyı paylaşmak istedim. 1981 yılında bir dergide yayımlanan yazı, başka bir zaman bu kadar etkili olamazdı belki. Tam da şimdi duymak ihtiyacında olduklarım, umarım size de iyi gelirler:

Herhangi bir duyguyu öldürmenin yolu, onda diretmek, onu sürekli kurcalamak, abartmaktır. İnsanlığı sevmekte diretirseniz, eninde sonunda herkesten nefret edeceğiniz, alnınıza yazılmış gibidir. Öyle ya, insanlığı sevmekte diretiyorsanız, onun sevimli olmasında da direteceksiniz; oysa yarı yarıya değildir. Tıpkı bunun gibi, kocanızı sevmekte diretirseniz, ondan gizli nefret etmekten kendinizi alamazsınız. Hiç kimse sürekli sevimli değildir de ondan. Olmalarında diretirseniz, bu zorbalık olur onlara karşı, daha da az sevimli olurlar. Siz de kendinizi onları sevimli olmasalar da sevmeye ya da sever gibi görünmeye zorlarsınız, her şeyi çarpıtır, nefrete düşersiniz. Herhangi bir duyguyu zorlamanın sonu o duygunun ölümü, onun yerine karşıt bir şeyin konmasıdır. Whitman her şeye, herkese sevgi duymakta diretiyordu. Derken, sonunda yalnız ölüme inanır oldu, hem de tek kendi ölümüne değil, bütün insanların ölümüne. Tıpkı bunun gibi, “Gülümsemeye çalış!” savsözü sonunda, gülümseyenlerin yüreğinde yırtıcı bir öfke yatıyor, o ünlü şen sabah selamlaşmaları, bütün şen insanların içinde acı bir safranın düğümlenmesine yol açıyor.

Olmaz böyle. Duygularınızı her zorlayışta kendinize zarar verir, istediğiniz etkinin tam tersini yaratırsınız. Bir kimseyi sevmeye zorlayın kendinizi, ne yaparsanız yapın, eninde sonunda o kimseden tiksinirsiniz. Yapılacak tek şey, içinizde gerçekten taşıdığınız duygulara sahip çıkmak, hiç birini değişikliğe zorlamamaktır. Öteki kişiyi özgür bırakmanın tek yolu budur. Kocanızı öldürmek geliyorsa içinizden, “Ah, onu gene de çok seviyorum. Her şeyimle bağlıyım ona,” demeyin. Böyle demek, yalnız kendinize değil, ona karşı da zorbalıktır. O zorlanmaktan hoşlanmaz, sevginizle bile olsa. Şöyle deyin kendinize: “Onu öldürebilirim, bu bir gerçek. Ama iyisi mi öldürmeyeyim.” O zaman duygularınız kendi dengesini bulur.” — D. H Lawrence (Kimse Beni Sevmiyor) ||

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s