Terrarium Yapmasam Olmazdı

Doğa ve estetiği birleştiren daha güzel bir şey düşünemiyorum. Evet biraz geç kalmışım ama olsun. Araştırdıkça bu nasıl benim aklıma gelmedi dedim, sanırım internetteki bütün videoları izledim ve sonunda ben de bir tane yapmaya karar verdim.

Neden yapılmalı sorusuna verecek bir sürü farklı cevap var aslında. Birincisi güzel bir hobi, ikincisi şık bir hediye, sonuncusu ve en önemlisi arabası olmayan doğa aşığı insanların pazar günü mutsuzluğuna bire bir olması :) Baştan söyleyeyim basitmiş gibi duruyor ama baya uğraştırıcı. Gereken malzemeler: cam kase, çakıl taşı, mangal kömürü, toprak (torf), bitki ve süs eşyaları.

İşin en güzel tarafı da sonsuz tasarım fikri var. Bir peyzaj mimarı gibi mini bahçenizi oluşturuyorsunuz. Bununla ilgili fikir vermesi adına pinterest linkini buraya bırakıyorum. Adamlar şelale filan yapmışlar.

Ek olarak uzun bir cımbız ve minik fırçalar gerektiğini de söyleyebilirim. Bitkiyi yerleştirmeye çalışırken her yeri toprak olduğu için üzerini süpürmek gerekiyor. Son olarak da küçük bir tırmık ve kepçe.


Gelelim nası yapılır kısmına. Öncelikle cam kasenin temiz ve kuru olması çok önemliymiş. En alta taşları koyuyoruz, üzerine taşlardan daha ufak boyutlarda kömürü serpiyoruz. Kömürü bir torbanın içine koyup çekiçle vurarak ufaltabilirsiniz. Bu alt katman bitkinin nemden çürümesini engelliyor.

Üzerine toprak ekleyip bitki için yer açıyoruz. Ağzı geniş bir cam kase olursa bu noktada kolaylık olur. Benim gibi kaktüsü eninizle tutup toprağa sokmaya çalışmayın tabi. Üf püf elim diye hayvancağızı mahvettim.

Neyse bir şekilde bitkiyi yerleştirip, toprakla sağlamladıktan sonra istediğimiz kompozisyonu yapabiliriz. İster yılbaşı konsepti, ister şirinler köyü yapın. Benimki ilk deneme olduğu için genel, parlaklı bir şey oldu.

Bu noktada vermek istediğim bir kaç ipucu var. Hangi bitkinin hangi toprak ve ışık koşullarında yaşadığını öğrenene kadar, kolay bakılabilecek bitkileri tercih edin. Bitkiyi yerleştirdikten ve toprağa istediğiniz şekli verdikten sonra etrafını taşlarla çevirebilir kozalaklar ekleyebilirsiniz. Bence eskiden oynadığımız meşeler de oldukça şık durabilir. Veya küçük bir sandık içinde bir inci, hatta fener alayı filan :) İkea’da satılan boncuklar, süs eşyaları çok doğal ve güzel oluyor bence. Veya o kadar becerikliyseniz küçük bir bank veya kayık yapıp ekleyebilirsiniz. Dediğim gibi sonsuz tasarım fikri var.

Denizci konsepti olabilir mesela. Küçücük ağlar, mavi bir çapa, beyaz taşlar ve deniz kabukları ile süslenebilir. Hemen bunu yapıcım. Binim olıcık. Hadi byes.

Reklamlar

2 thoughts on “Terrarium Yapmasam Olmazdı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s