Kötü İnanç

İnsanlara iyi-kötü veya güzel-çirkin diye bakmadan bir düşünsek. Özdeki saf insan hali herkeste mevcuttur. Herkes aynıdır aslında. Farklı olduğumuz nokta kazanmak istediğimiz kimlikler olabilir. Geçici veya kalıcı. Yaş ilerledikçe süper egonun etkisiyle çevremize göstermeye çalıştığımız bir benlik inşa ederiz. Bazen hayatta yaşananlar hoş olmaz. Bu durumun iki sonucu olabilir. Ya kişinin kendisi de hoş olmaz, ya da en hoşu olmaya çalışır. Tüm bunları da etrafındaki örneklerden bakıp görerek ve öğrenerek gerçekleştirir.

Örneğin ben televizyoncu olacağım. Bunun okulunu bitirmiş olsam da nasıl davranmam gerektiğini henüz bilmiyorum. İşe başladığım zaman benim gibi insanların ne yaptığını gözlemleyerek ve onları bir ölçüde taklit ederek aradığım kimliğe ulaşmış olacağım. Benden birkaç zaman önce başlamış olandan ne yapmam gerektiğini öğrenecek ve o zaman kendimi hem bir televizyoncu gibi hissedecek hem de sıfatımın bu olduğunu rahatlıkla söyleyebileceğim. Zaten biz, ne yaptığımızdan çok nasıl yaptığımızla gündeme gelinen bir çağda yaşıyoruz.

city-sunny-people-street-2

Kimse anasının karnından bir kimlikle doğmuyorsa herkesin rol yaptığını kabul etmiş oluruz. Sartre’nin dediği gibi “Garsonlar garson olmayı, garson taklidi yaparak öğrenirler.” Rol yaptığımızın farkında olduğumuz sürece sorun yoktur; fakat gerçekten garson olduğuna inanan garsonlar Sartre’ye göre kötü inancın içindedirler. Bugüne uyarlamak gerekirse bu çağda insanların %90’ını kötü inanç yolunun otostopçusu olduğunu söyleyebilirim. Kimlik bir kıyafet gibidir, körü körüne ona yapışmak ve hayatta onunla var olduğunu sanmak yerine; kostümü çıkardığımızda saf öze ulaşabiliriz belki de.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s