İnan Sözlerime

Acıyı yaşamamış insanların hayatları bilmeye değer gibi gelmiyor değil mi? Tüm yaşamını mutluluk sarhoşu olarak geçirmiş biri olsun mesela. Gerçekçi olmamasının dışında bizde uyandıracağı his kıskançlıktan başka ne olabilir ki?

Kendi hayatımızdan karşılaştırmalar yaparak, gereksiz geçmiş günleri yad etmek neye yarar, üzüntüden başka. Yani böyle mutlu bir hayat var diyelim. Roman olsa okunmaz, film olsa izlenmez. Belki şarkı olsa dinlenir, o da en fazla 2 dk süreceği için :)

Mutluluğu sevmediğimizden değil aslında. Kendimizi sevmediğimizden! Veya mutluluğu haketmediğimiz düşüncesinden. Belki öyle alışmışız ki; aşırı doz mutluluğun bünyemize zarar vereceğinden korkuyoruz.

Hani çok gülünce, ağlamak gerekeceğine dair genel bir kanı vardır ya. Bu aslıda batıl inaçtan çok, insanın kendi içindeki adalet duygusundan ileri gelir bence. (Hala insanları sevebilmek için sebepler arıyor da olabilirim kendime). Ama bunca kötü şey varken dengelemek gerekmez mi dünyadaki mutluluk miktarını?

Hiçbir konuda olmadığı gibi bunda da eşitlik yoktur elbet. Bir yolunu bulsalar da, olağandışı robotlar yapacaklarına, mutluluk aşısı bulsalar. Bağımlılık yapmayan bu maddeyi eczaneden gidip alsak mesela. Yok şuan kendi fikrime yabancılaştım. O kadar da muhtaç olmamalıyız bu illete. Herkesin mutlu olduğu bir dünyada yaratıcılık ölür. Yazacak bir şey kalmaz sanki.

Şarkıda dediği gibi mutlu olmak istiyorsak inanmalıyız birinin sözlerine. Yalan olduğunu bilsek bile; algıladığımız her şeyin bir yanılsama olduğunun bilincinde olarak… Elden başka ne gelir?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s